Vyhledávání pomocí klíčových slov a řízených termínů

Je důležité si uvědomit, že každý vyhledávací systém je jiný, má různé funkční možnosti, různý zápis dotazu a různé vyhledávací  jazyky. Obecně existují dva základní typy vyhledávání: vyhledávání v plném textu (především vyhledávací nástroje na internetu) a vyhledávání v polích bibliografických záznamů (především elektronické katalogy).

Při vyhledávání v plném textu používáme vyhledávání pomocí volně tvořených klíčových slov, v polích bibliografických záznamů používáme řízené termíny.

Pozn. V mnohých katalozích a databázích lze vyhledávat jak v plném textu, tak v polích bibliografických záznamů.

Vyhledávání pomocí volné tvořených klíčových slov:

Vyhledávání pomocí řízených termínů (které jsme si předem našli v řízeném slovníku katalogu):

 

Vyhledávání pomocí klíčových slov

Vyhledávání pomocí klíčových slov či slovních spojení je nejčastějším způsobem vyhledávání jak v internetových vyhledávačích, tak i v databázích a katalozích. Pomocí operátorů, příkazů či funkcí pokročilého vyhledávání je možné hledat ve více polích najednou (např. v poli autora, názvu, předmětu).

V katalogu knihovny jsme zvolili možnost pokročilého vyhledávání. Vyhledávání jsme realizovali ve třech polích za použití operátorů, které systém podporuje (zjištěno z nápovědy).

Vyhledávání pomocí řízených termínů

Řízený termín, předmět, předmětové heslo, deskriptor, subjects, subject terms apod.

Řízené termíny jsou slova, která vyjadřují obsah dokumentu a jsou dokumentům přidělována odborníky či knihovníky. Ti obsah dokumentu posoudí, a potom z příslušného řízeného slovníku vyberou termíny, které vyjadřují hlavní témata dokumentu. Použití řízených termínů při vyhledávání vám pomůže dosáhnout přesnějších výsledků.

Řízené termíny pro vyhledávání v elektronickém katalogu Knihovny UTB můžete hledat buď v Databázi národních autorit NK ČR autority.nkp.cz nebo v abecedním rejstříku přímo v katalogu katalog.k.utb.cz. Pokud kliknete na konkrétní termín, zobrazí se všechny záznamy, kterým je přiřazen.

Vyzkoušejte při vyhledávání v databázi PubMed využít řízený slovník MeSH. Krátké instruktážní video týkající se používání řízeného slovníku MeSH najdete na tomto odkazu. Nezapomeňte, že pro používání databáze PubMed musíte být připojeni k univerzitní síti, nebo si na počítači nastavit vzdálený přístup.

Back to: Jak hledat informace > Jak hledat informace