Vyhledávání pomocí řízených termínů

Řízený termín, předmět, předmětové heslo, deskriptor, subjetcs, subject terms apod.

Řízené termíny jsou slova, která vyjadřují obsah dokumentu a jsou dokumentům přidělována odborníky či knihovníky. Ti obsah dokumentu posoudí, a potom z příslušného řízeného slovníku vyberou termíny, které vyjadřují hlavní témata dokumentu. Použití řízených termínů při vyhledávání vám pomůže dosáhnout přesnějších výsledků.

Řízené termíny pro vyhledávání v elektronickém katalogu Knihovny UTB můžete hledat buď v Databázi národních autorit NK ČR http://autority.nkp.cz/ nebo v abecedním rejstříku přímo v katalogu http://aleph.utb.cz/F/?func=scan-list. Kromě správného termínu pro vyhledávání je k dispozici také např. nadřazený termín nebo anglický ekvivalent, což může být užitečné pro další vyhledávání. Pokud kliknete na konkrétní termín, zobrazí se všechny záznamy, kterým je přiřazen.


Vyzkoušejte při vyhledávání v databázi PubMed využít řízený slovník MeSH. Krátké instruktážní video týkající se používání řízeného slovníku MeSH najdete ZDE. Nezapomeňte, že pro používání databáze PubMed musíte být připojeni k univerzitní síti, nebo si na počítači nastavit vzdálený přístup.