Jak hledat informace

rychle a efektivně

Vyhledávací proces je činnost, která se řídí mnoha pravidly. Existují zásady vyhledávání, které vám pomohou rychle a efektivně vyhledat relevantní informace v různých vyhledávacích systémech. Po absolvování tohoto kurzu byste měli získat dostatek znalostí, které využijete při hledání informací jak ve volných zdrojích na internetu, tak také v odborných elektronických informačních zdrojích – v databázích, digitálních knihovnách, katalozích apod. Seznámíme se se zásadami volby klíčových slov, tvorby vyhledávacího dotazu, rešerší a rešeršních strategií.

Nápovědy a instruktážní videa dostupné v nejrůznějších vyhledávacích systémech nejsou jen nudnými a dlouhými manuály. Má smysl si je projít před začátkem vyhledávání. Každý systém je jiný a má jiná pravidla pro vyhledávání (bohužel? bohudík?). Věnujte čas nápovědě, ušetříte spoustu času i nervů při vyhledávání. Četli jste např. někdy nápovědu katalogu Knihovny UTB? Mimo jiné nabízí také přehled příkazů, operátorů a zástupných znaků, které podporuje.

Obsah:

Vyhledávání informacíFormulace a analýza rešeršního požadavkuDruhy dokumentůVýběr vhodných zdrojů a nástrojů pro vyhledáváníRešeršní dotaz, OperátoryRešeršní strategieVyhledávání pomocí klíčových slov a řízených termínůLadění rešeršního dotazuKe staženíPoužité zdroje