Příklady vyhledávacích strojů

Zahraniční vyhledávače:

Google je nejpoužívanější světový internetový vyhledávač, který nabízí i české rozhraní. Jedná se o vyhledávač s největším počtem indexovaných stránek. Jeho popularita je tak vysoká, že se ustálilo slovo googlovat pro vyjádření vyhledávání na internetu a roku 2006 se toto sloveso objevilo v Oxford English Dictionary.
Bing je druhým největším vyhledávačem na světě a provozuje ho společnost Microsoft. Spuštěn byl v roce 2009 jako náhrada za Live Search.
Blekko se snaží prorazit se zcela novým konceptem vyhledávání a coby „názorový vyhledávač“ prohledává web jen z požadovaného úhlu pohledu. Vyhledávací dotaz tak vypadá např. takto: „politics /conservative“ (hledané slovo je politics, úhel pohledu = slashtag je conservative).

České vyhledávače:

Jyxo nabízí české skloňování a časování, kontrolu pravopisu a třídění výsledků vyhledávání do skupin. Pro hodnocení stránek používá tzv. JyxoRank. Provoz vyhledávače Jyxo.cz byl ukončen v únoru 2013 a adresa přesměrována na nova.cz. 1.cz používá vyhledávací technologii Morfeo založenou na systému Sherlock Holmes.

Metodika vytváření a upravování webových stránek takovým způsobem, aby jejich forma a obsah byly vhodné pro automatizované zpracování v internetových vyhledávačích se nazývá SEO.